Historie Blackjacku

Historie vzniku blackjacku je mlhavá, neexistuje obecně přijímaný příběh o původu, ale mnozí předpokládají, že hra byla založena ve Francii v 17. století. Francouzská hra se jmenovala „Vingt-et-Un“, což v překladu znamená 21. Tato hra možná pochází z karetní hry zvané Chemin de Fer, která byla v té době populární. Podle jedné teorie hra pochází od Římanů, protože oni také milovali hazard, ale to zatím nebylo věrohodně prokázáno.

Za úspěchem blackjacku stojí severoamerický kontinent. V roce 1800 si francouzští kolonizátoři vzali hru s sebou na nový kontinent, kde se stala populární a rozšířila se v kasinech a barech. Francouzská verze se v této době nevyvíjela. Změny, které proběhly na americkém kontinentu, jasně stanovily pravidla pro dnešní blackjack a položily základy jeho popularitě.

Dnešní blackjack

Ve 20. století se blackjacku stále říkalo 21, ale v této době se jeho název změnil na blackjack, a to díky marketingu, kterým se kasina snažila přilákat nové hráče. Ve hře byly hráči kromě jeho výhry přislíbeny další peníze, pokud má někdo 21, čemuž se říkalo blackjack. To zůstalo dodnes, takže pokud máme 21 s ESEM a 10, J, Q, K, dostaneme 1,5 násobek sázky. Z tohoto důvodu se popularita hry zvýšila a nový název se navždy zakořenil.

Mezi americkým a evropským blackjackem je velký rozdíl, v americké verzi dostane dealer od začátku také 2 karty, zatímco v evropské verzi je rozdána pouze 1, v americké verzi je první karta dealera obrácena, dokud se dealer nedostane do hry.